
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.54 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 56 |
| Height | 2.39 mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 48 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | 8051 |
| Interface | I²C, USART, USB |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | EPROM, ROMless |
| Number of I/Os | 24 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 300 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Access Time | 48 µs |
| Data Rate | 12 Mbps |
| Max Frequency | 48 MHz |
| RAM Size | 16 kB |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Speed Grade | High Speed (HS) |
| Operating Supply Current | 50 mA |
| USB Standard | USB 2.0 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
Stock: 413
Distributors
pcbx
Unit Price$11.48554
Ext.Price$11.48554
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.48554 | $11.48554 |
| 10 | $10.07069 | $100.70690 |
| 25 | $9.30120 | $232.53000 |
| 50 | $8.59051 | $429.52550 |
| 100 | $7.93402 | $793.40200 |
