
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.98 mm |
| Width | 3.99 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.48 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 6 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 2.4 V to 5.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 24 µs |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Density | 32 kb |
| Number of PWM Channels | 4 |
| Number of Programmable I/O | 6 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 789
Distributors
pcbx
Unit Price$1.67737
Ext.Price$1.67737
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.67737 | $1.67737 |
| 10 | $1.41406 | $14.14060 |
| 25 | $1.27043 | $31.76075 |
| 50 | $1.25452 | $62.72600 |
| 100 | $1.23880 | $123.88000 |
| 300 | $1.22936 | $368.80800 |
| 500 | $1.21999 | $609.99500 |
| 1000 | $1.19229 | $1192.29000 |
| 3000 | $1.16522 | $3495.66000 |
| 5000 | $1.13877 | $5693.85000 |
