
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.9 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.5 mm |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 12 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 2.4 V to 5.25 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 24 µs |
| Number of ADC Channels | 28 |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 12 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of GPIO | 12 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 852
Distributors
pcbx
Unit Price$2.37157
Ext.Price$2.37157
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.37157 | $2.37157 |
| 10 | $2.03986 | $20.39860 |
| 25 | $1.91504 | $47.87600 |
| 50 | $1.88966 | $94.48300 |
| 100 | $1.86460 | $186.46000 |
| 300 | $1.84683 | $554.04900 |
| 500 | $1.82923 | $914.61500 |
| 1000 | $1.81180 | $1811.80000 |
| 3000 | $1.79454 | $5383.62000 |
| 5000 | $1.77740 | $8887.00000 |
