

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.4 mm |
| Width | 8.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 4 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 16 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 24 µs |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Operating Supply Voltage | 2.4 V to 5.25 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
Stock: 2439
Distributors
pcbx
Unit Price$2.12792
Ext.Price$2.12792
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.12792 | $2.12792 |
| 10 | $1.61496 | $16.14960 |
| 25 | $1.38926 | $34.73150 |
| 50 | $1.36729 | $68.36450 |
| 100 | $1.34566 | $134.56600 |
| 300 | $1.34308 | $402.92400 |
| 500 | $1.34051 | $670.25500 |
| 1000 | $1.33794 | $1337.94000 |
| 3000 | $1.33538 | $4006.14000 |
| 5000 | $1.33283 | $6664.15000 |
