

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.4 mm |
| Width | 8.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 16 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 24 µs |
| Number of ADC Channels | 28 |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 16 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of GPIO | 16 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
| ADC Resolution | 10 bit |
Stock: 1175
Distributors
pcbx
Unit Price$3.41630
Ext.Price$3.41630
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.41630 | $3.41630 |
| 10 | $2.62207 | $26.22070 |
| 25 | $2.26043 | $56.51075 |
| 50 | $2.21726 | $110.86300 |
| 100 | $2.17494 | $217.49400 |
| 300 | $2.15899 | $647.69700 |
| 500 | $2.14315 | $1071.57500 |
| 1000 | $2.12743 | $2127.43000 |
| 3000 | $2.11182 | $6335.46000 |
| 5000 | $2.09629 | $10481.45000 |
