



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 5.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Number of Terminals | 28 |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Number of Bits | 8 |
| Access Time | 24 µs |
| Number of ADC Channels | 28 |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Number of GPIO | 24 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
Stock: 1334
Distributors
pcbx
Unit Price$3.47956
Ext.Price$3.47956
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.47956 | $3.47956 |
| 10 | $2.68448 | $26.84480 |
| 25 | $2.40320 | $60.08000 |
| 50 | $2.33952 | $116.97600 |
| 100 | $2.27753 | $227.75300 |
| 300 | $2.21563 | $664.68900 |
| 500 | $2.15541 | $1077.70500 |
| 1000 | $2.09682 | $2096.82000 |
| 3000 | $2.03986 | $6119.58000 |
