



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.4 mm |
| Width | 5.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1.85 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Voltage | 5 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 8 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 2.4 V |
| Access Time | 24 µs |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 512 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Schedule B | 8542310000 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| ADC Resolution | 10 bit |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$3.93610
Ext.Price$3.93610
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $3.93610 | $3.93610 |
| 10 | $3.02303 | $30.23030 |
| 25 | $2.77254 | $69.31350 |
| 50 | $2.65729 | $132.86450 |
| 100 | $2.54683 | $254.68300 |
| 300 | $2.44789 | $734.36700 |
| 500 | $2.35277 | $1176.38500 |
| 1000 | $2.29036 | $2290.36000 |
