



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10 mm |
| Width | 7.5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 1.65 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Number of Terminals | 28 |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | GPIO, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Access Time | 24 µs |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V |
| Packaging | Tube |
| ADC Resolution | 14 bit |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
| RoHS | Compliant |
Stock: 578
Distributors
pcbx
Unit Price$6.72915
Ext.Price$6.72915
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.72915 | $6.72915 |
| 10 | $5.44676 | $54.46760 |
| 25 | $4.94833 | $123.70825 |
| 50 | $4.76053 | $238.02650 |
| 100 | $4.57986 | $457.98600 |
| 300 | $4.45681 | $1337.04300 |
| 500 | $4.33706 | $2168.53000 |
| 1000 | $4.22506 | $4225.06000 |
