



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 18.1 mm |
| Width | 7.62 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Height | 2.67 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Frequency | 24 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | M8C |
| Interface | GPIO, I²C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 24 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | I²C, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 5.25 V |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Access Time | 24 µs |
| Max Frequency | 24 MHz |
| RAM Size | 256 B |
| Data Bus Width | 8 bit |
| Number of Programmable I/O | 24 |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Max Clock Frequency | 24 MHz |
| ADC Resolution | 14 bit |
Stock: 273
Distributors
pcbx
Unit Price$6.02640
Ext.Price$6.02640
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.02640 | $6.02640 |
| 10 | $4.97483 | $49.74830 |
| 25 | $4.71237 | $117.80925 |
| 50 | $4.58232 | $229.11600 |
| 100 | $4.45590 | $445.59000 |
| 300 | $4.28683 | $1286.04900 |
| 500 | $4.12418 | $2062.09000 |
