
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Contact Plating | Gold |
| Frequency | 16 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C |
| Memory Size | 16 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 16 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT |
| Operating Supply Voltage | 1.8 V |
| Max Supply Voltage | 1.89 V |
| Min Supply Voltage | 1.71 V |
| Max Frequency | 16 MHz |
| RAM Size | 2 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 13 |
| Number of Timers/Counters | 1 |
| Schedule B | 8542310000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| ADC Resolution | No ADC |
| Max Clock Frequency | 16 MHz |
Stock: 939
Distributors
pcbx
Unit Price$0.78163
Ext.Price$0.78163
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.78163 | $0.78163 |
| 10 | $0.74381 | $7.43810 |
| 25 | $0.73067 | $18.26675 |
| 50 | $0.71776 | $35.88800 |
| 100 | $0.70509 | $70.50900 |
| 300 | $0.69969 | $209.90700 |
| 500 | $0.69433 | $347.16500 |
| 1000 | $0.68928 | $689.28000 |
