

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -30 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 1.9 V |
| Illumination Color | Brilliant Red |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 623 nm |
Stock: 11186
Distributors
pcbx
Unit Price$0.03868
Ext.Price$0.03868
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.03868 | $0.03868 |
| 10 | $0.01934 | $0.19340 |
| 50 | $0.01488 | $0.74400 |
| 100 | $0.01322 | $1.32200 |
| 500 | $0.01174 | $5.87000 |
| 1000 | $0.01053 | $10.53000 |
| 3000 | $0.00945 | $28.35000 |
| 5000 | $0.00848 | $42.40000 |
| 10000 | $0.00761 | $76.10000 |
| 30000 | $0.00683 | $204.90000 |
