
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 30.81 mm |
| Width | 11.9 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12.55 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Pitch | 2.74 mm |
| Type | Plug |
| Number of Terminals | 9 |
| Current Rating | 5 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 9 |
| Connector Type | D-Sub, Plug, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | PBT |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Shell Material | Steel |
Stock: 75
Distributors
pcbx
Unit Price$1.68934
Ext.Price$1.68934
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.68934 | $1.68934 |
| 10 | $1.49527 | $14.95270 |
| 25 | $1.37424 | $34.35600 |
| 50 | $1.26301 | $63.15050 |
| 100 | $1.16078 | $116.07800 |
| 300 | $1.06682 | $320.04600 |
| 500 | $0.98047 | $490.23500 |
| 1000 | $0.90110 | $901.10000 |
