
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 39.14 mm |
| Width | 13.48 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 20.82 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.54 mm |
| Type | Receptacle |
| Number of Terminals | 15 |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Right Angle |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 15 |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 15 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | PBT |
| Number of Ports | 1 |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Shell Material | Steel |
Stock: 219
Distributors
pcbx
Unit Price$1.47048
Ext.Price$1.47048
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.47048 | $1.47048 |
| 10 | $1.28325 | $12.83250 |
| 25 | $1.05156 | $26.28900 |
| 50 | $1.02591 | $51.29550 |
| 100 | $1.00050 | $100.05000 |
| 300 | $0.97572 | $292.71600 |
| 500 | $0.95154 | $475.77000 |
| 1000 | $0.77627 | $776.27000 |
