
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20.02 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 1000 V (1 kV) |
| Depth | 8.59 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 1.75 A |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Housing Color | Black |
| Contact Mating Length | 6.1722 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.17 mm |
| Termination Post Length | 2.84 mm |
Stock: 17664
Distributors
pcbx
Unit Price$1.66447
Ext.Price$1.66447
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.66447 | $1.66447 |
| 10 | $1.41654 | $14.16540 |
| 25 | $1.34176 | $33.54400 |
| 50 | $1.27093 | $63.54650 |
| 100 | $1.20384 | $120.38400 |
