| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 14 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 14 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Contact Mating Length | 6.1722 mm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 6.17 mm |
| Termination Post Length | 2.84 mm |
Stock: 2910
Distributors
pcbx
Unit Price$1.72726
Ext.Price$1.72726
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.72726 | $1.72726 |
| 10 | $1.46851 | $14.68510 |
| 25 | $1.39092 | $34.77300 |
| 50 | $1.31743 | $65.87150 |
| 100 | $1.24783 | $124.78300 |
