
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 350 V |
| Length | 53.03 mm |
| Width | 12.17 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Material | Steel |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 12.55 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 2.84 mm |
| Type | Receptacle, Female Sockets |
| Number of Terminals | 25 |
| Current Rating | 5 A |
| Working Voltage | 350 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | Black |
| Gender | Female |
| Number of Contacts | 25 |
| Body Material | Metal |
| Connector Type | D-Sub, Receptacle, Signal |
| Contact Type | Signal |
| Number of Positions | 25 |
| Number of Rows | 2 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Ports | 1 |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 300 V |
| Max Supply Voltage (AC) | 300 V |
| Housing Color | Black |
| Plating | Tin |
| Body Plating | Tin |
| Contact Gender | Female |
| Shell Material | Steel |
Stock: 352
Distributors
pcbx
Unit Price$2.01507
Ext.Price$2.01507
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.01507 | $2.01507 |
| 10 | $1.83383 | $18.33830 |
| 25 | $1.66415 | $41.60375 |
| 50 | $1.51017 | $75.50850 |
| 100 | $1.37045 | $137.04500 |
| 300 | $1.33231 | $399.69300 |
| 500 | $1.29522 | $647.61000 |
| 1000 | $1.23880 | $1238.80000 |
