
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Length | 13.95 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 65 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Circuit Type | SPDT |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.8 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Ratings | IP40 |
| Contact Material(Contact Finish) | Silver |
| Current Rating | 3 A |
| Max Current Rating | 3 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 30 V |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 8 months ago) |
| Number of Poles | 1 |
| Throw Configuration | SPDT |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Switch Function | On-Mom |
| Electrical Life | 30 kcycles |
| Operating Force | 780 mN |
| Actuator Material | Stainless Steel |
| Mechanical Life | 1 Mcycles |
| Differential Travel | 508 µm |
| Overtravel | 558.8 µm |
| Operating Position | 6.8072 mm |
| Contact Current Rating | 3 A |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Termination Style | Solder Lug |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP40 |
| Release Force | 5.099 gf |
Stock: 2420
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86348
Ext.Price$0.86348
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86348 | $0.86348 |
| 10 | $0.86069 | $8.60690 |
| 25 | $0.85791 | $21.44775 |
| 50 | $0.85514 | $42.75700 |
| 100 | $0.85238 | $85.23800 |
| 300 | $0.84963 | $254.88900 |
| 500 | $0.84689 | $423.44500 |
| 1000 | $0.84415 | $844.15000 |
| 3000 | $0.84142 | $2524.26000 |
| 5000 | $0.83869 | $4193.45000 |
