
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | |
| Circuit Type | SPST-NO |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | Compliant |
| Current Rating | 2 A |
| Illumination Color | |
| Illumination Type | Non-Illuminated |
| Operating Force | 76 gf |
| Differential Travel | 0.5 mm |
| Overtravel | 1.6 mm |
| Actuator Type | Round |
| Termination Style | Wire Leads |
| IP Rating(Ingress Protection) | IP67 |
| Release Force | 7 gf |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
