
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Crimp |
| Max Operating Temperature | 200 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 550 V |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 5 A |
| Orientation | A |
| Military Standard | MIL-DTL-38999 |
| Color | Silver |
| Gender | Receptacle |
| Shielding | Unshielded |
| Number of Contacts | 55 |
| Body Material | Composite |
| Connector Type | Receptacle Housing |
| Wire/Cable Gauge | 22 AWG |
| Number of Positions | 55 |
| Fastening Type | Threaded |
| Plating | Electroless Nickel |
| Contact Gender | Without Pin Contacts |
| Shell Material | Composite |
| IP Rating(Ingress Protection) | Environment Resistant |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$54.95231
Ext.Price$54.95231
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $54.95231 | $54.95231 |
| 10 | $47.02284 | $470.22840 |
| 25 | $45.80285 | $1145.07125 |
| 50 | $39.68241 | $1984.12050 |
| 100 | $39.30111 | $3930.11100 |
| 300 | $39.28225 | $11784.67500 |
| 500 | $39.26350 | $19631.75000 |
