

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 1.7 mm |
| Width | 1.25 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Height | 700 µm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Forward Current | 200 mA |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Reverse Recovery Time | 10 ns |
| Average Rectified Current | 200 mA |
| Max Reverse Leakage Current | 500 nA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 80 V |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 1 A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 1 A |
| Reverse Current | 500 nA |
| Recovery Time | 10 ns |
| Reverse Voltage | 80 V |
| Type | Standard |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
