DB128V-5.0-12P-GN-S
Manufacturer:
DORABO
Mfr.Part #:
DB128V-5.0-12P-GN-S
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 12 5 mm 16 A 300 V 22 AWG to 12 AWG
ParameterValue
TerminationTin
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch5 mm
Current Rating16 A
ColorGreen
Number of Positions12
Connection MethodScrew
Wire Gauge Range22 AWG to 12 AWG
Current Rating (IEC)24 A
Voltage Rating (IEC)250 V