DB2EK-5.08-11P-GN-S
Manufacturer:
DORABO
Mfr.Part #:
DB2EK-5.08-11P-GN-S
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 11 5.08 mm 15 A 300 V 28 AWG to 12 AWG
ParameterValue
TerminationSolder
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
PackagingBag
Voltage Rating300 V
RoHSCompliant
Pitch5.08 mm
Current Rating15 A
ColorGreen
Number of Positions11
Connection MethodPlug
Wire Gauge Range28 AWG to 12 AWG
Current Rating (IEC)15 A
Voltage Rating (IEC)250 V