DB2EKBM-5.08-18P-GN-S
Manufacturer:
DORABO
Mfr.Part #:
DB2EKBM-5.08-18P-GN-S
Datasheet:
Description:
Terminal Blocks Through Hole 18 5.08 mm 15 A 300 V 28 AWG to 12 AWG
ParameterValue
ColorGreen
Pitch5.08 mm
Current Rating15 A
TerminationSolder
RoHSCompliant
Connection MethodPlug
Voltage Rating300 V
Min Operating Temperature-40 °C
Max Operating Temperature105 °C
Voltage Rating (IEC)250 V
Current Rating (IEC)15 A
PackagingBag
Wire Gauge Range28 AWG to 12 AWG