
| Parameter | Value |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Power Rating | 75 mW |
| Height | 15 mm |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 20 mA |
| Forward Voltage | 2 V |
| Operating Supply Voltage | 2 V |
| Color | Yellow |
| Illumination Color | Yellow |
| Luminous Intensity | 250 mcd |
| Wavelength | 590 nm |
| Number of Segments | 1 |
| Lens Style | Square with Flat Top |
| Packaging | Tube |
| Lens Transparency | Diffused |
Stock: 158
Distributors
pcbx
Unit Price$1.69618
Ext.Price$1.69618
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.69618 | $1.69618 |
| 10 | $1.21400 | $12.14000 |
| 25 | $1.13630 | $28.40750 |
| 50 | $1.06357 | $53.17850 |
| 100 | $0.99550 | $99.55000 |
| 300 | $0.93178 | $279.53400 |
| 500 | $0.87214 | $436.07000 |
| 1000 | $0.81632 | $816.32000 |
| 3000 | $0.76407 | $2292.21000 |
| 5000 | $0.71517 | $3575.85000 |
| 10000 | $0.66941 | $6694.10000 |
