
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Manufacturer Package Identifier | DF08S-E3/77 |
| Voltage | 800 V |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current | 1 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Breakdown Voltage | 800 V |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 800 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 800 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Recovery Time | |
| Schedule B | 8541100080 |
| Peak Reverse Voltage | 800 V |
Stock: 769
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37718
Ext.Price$0.37718
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37718 | $0.37718 |
| 10 | $0.29693 | $2.96930 |
| 50 | $0.25671 | $12.83550 |
| 100 | $0.22194 | $22.19400 |
| 500 | $0.20205 | $101.02500 |
| 1000 | $0.18983 | $189.83000 |
