
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 25 pF |
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 5.33 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Type | Single Phase Bridge |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 4 A |
| Forward Current | 1 A |
| Forward Voltage | 1.1 V |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Breakdown Voltage | 1 kV |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 1 kV |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Forward Surge Current (Ifsm) | 50 A |
| Reverse Voltage | 1 kV |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Peak Reverse Voltage | 1 kV |
Stock: 3651
Distributors
pcbx
Unit Price$0.63863
Ext.Price$0.63863
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.63863 | $0.63863 |
| 10 | $0.16158 | $1.61580 |
| 25 | $0.16072 | $4.01800 |
| 50 | $0.15987 | $7.99350 |
| 100 | $0.15902 | $15.90200 |
| 300 | $0.15885 | $47.65500 |
| 500 | $0.15868 | $79.34000 |
| 1000 | $0.15851 | $158.51000 |
| 3000 | $0.15834 | $475.02000 |
| 5000 | $0.15816 | $790.80000 |
| 10000 | $0.15303 | $1530.30000 |
