DFE252012P-1R5M=P2
Manufacturer:
Murata
Mfr.Part #:
DFE252012P-1R5M=P2
Datasheet:
Description:
Fixed Inductors 1008(2520 Metric) SMD/SMT 1.5 µH 20 % 2.6 A 60 mΩ
ParameterValue
Tolerance20 %
Height - Seated (Max)0.991 mm
Length2.4892 mm
Width2.0066 mm
Max Operating Temperature125 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Case Code (Imperial)1008
Case Code (Metric)2520
Composition(Kit Type)Wirewound
Height1.2 mm
Depth2 mm
RoHSCompliant
Current Rating2.6 A
DC Resistance (DCR)60 mΩ
Test Frequency1 MHz
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 days ago)
ShieldingShielded
Inductance1.5 µH
Core MaterialFerrite
RMS Current (Irms)2.6 A
inductance tolerance20 %
Max DC Current2.6 A
Series Resistance60 mΩ
Saturation Current3.5 A