
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Current Rating | 1.2 A |
| Test Frequency | 1 MHz |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Inductance | 6.8 µH |
| RMS Current (Irms) | 1.2 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Series Resistance | 220 mΩ |
| Saturation Current | 2 A |
| Manufacturer Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Core Material | Metal |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| DC Resistance (DCR) | 220 mΩ |
| Shielding | Shielded |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 961
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07824
Ext.Price$0.07824
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07824 | $0.07824 |
| 10 | $0.06955 | $0.69550 |
| 50 | $0.06182 | $3.09100 |
| 100 | $0.05448 | $5.44800 |
| 500 | $0.04802 | $24.01000 |
| 1000 | $0.04571 | $45.71000 |
| 3000 | $0.04351 | $130.53000 |
| 5000 | $0.04096 | $204.80000 |
