
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1069
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20246
Ext.Price$0.20246
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20246 | $0.20246 |
| 10 | $0.17919 | $1.79190 |
| 50 | $0.15859 | $7.92950 |
| 100 | $0.13324 | $13.32400 |
| 500 | $0.11194 | $55.97000 |
| 1000 | $0.10637 | $106.37000 |
| 3000 | $0.10107 | $303.21000 |
| 5000 | $0.09604 | $480.20000 |
