
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 3312
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30662
Ext.Price$0.30662
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30662 | $0.30662 |
| 10 | $0.27171 | $2.71710 |
| 50 | $0.24077 | $12.03850 |
| 100 | $0.20769 | $20.76900 |
| 500 | $0.17916 | $89.58000 |
| 1000 | $0.17087 | $170.87000 |
| 3000 | $0.16297 | $488.91000 |
| 5000 | $0.15543 | $777.15000 |
