
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 161
Distributors
pcbx
Unit Price$0.29962
Ext.Price$0.29962
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.29962 | $0.29962 |
| 10 | $0.26432 | $2.64320 |
| 50 | $0.23318 | $11.65900 |
| 100 | $0.19969 | $19.96900 |
| 500 | $0.17101 | $85.50500 |
| 1000 | $0.16256 | $162.56000 |
| 3000 | $0.15453 | $463.59000 |
| 5000 | $0.14690 | $734.50000 |
