
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 6 |
| Pitch | 5.08 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 15 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 462
Distributors
pcbx
Unit Price$0.86294
Ext.Price$0.86294
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.86294 | $0.86294 |
| 10 | $0.69398 | $6.93980 |
| 25 | $0.63573 | $15.89325 |
| 50 | $0.58237 | $29.11850 |
| 100 | $0.53350 | $53.35000 |
| 300 | $0.50645 | $151.93500 |
| 500 | $0.48077 | $240.38500 |
| 1000 | $0.45639 | $456.39000 |
