
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 12 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
| Current Rating (IEC) | 5 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Box |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 556
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15379
Ext.Price$0.15379
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15379 | $0.15379 |
| 10 | $0.15215 | $1.52150 |
| 50 | $0.15053 | $7.52650 |
| 100 | $0.14912 | $14.91200 |
| 500 | $0.14773 | $73.86500 |
