
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.2 mm |
| Width | 10 mm |
| Termination | Tin |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 17.6 mm |
| Packaging | Bag |
| Voltage Rating | 300 V |
| RoHS | Non-Compliant |
| Weight | 2.4 g |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 5 mm |
| Current Rating | 20 A |
| Color | Green |
| Number of Contacts | 2 |
| Number of Positions | 5 |
| Stripping Length | 7 mm |
| Connection Method | Screw |
| Wire Gauge Range | 30 AWG to 12 AWG |
| Current Rating (IEC) | 18 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 878
Distributors
pcbx
Unit Price$0.24672
Ext.Price$0.24672
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.24672 | $0.24672 |
| 10 | $0.21841 | $2.18410 |
| 50 | $0.19334 | $9.66700 |
| 100 | $0.16163 | $16.16300 |
| 500 | $0.13512 | $67.56000 |
| 1000 | $0.12832 | $128.32000 |
| 3000 | $0.12187 | $365.61000 |
| 5000 | $0.11574 | $578.70000 |
