
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 6 A |
| Voltage Rating | 150 V |
| Voltage Rating (IEC) | 130 V |
| Current Rating (IEC) | 8 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 18 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 411
Distributors
pcbx
Unit Price$0.30134
Ext.Price$0.30134
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.30134 | $0.30134 |
| 10 | $0.26698 | $2.66980 |
| 50 | $0.23654 | $11.82700 |
| 100 | $0.19622 | $19.62200 |
| 500 | $0.16277 | $81.38500 |
| 1000 | $0.15452 | $154.52000 |
| 3000 | $0.14669 | $440.07000 |
| 5000 | $0.13926 | $696.30000 |
