
| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 3.5 mm |
| Current Rating | 10 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 130 V |
| Current Rating (IEC) | 10 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 16 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1644
Distributors
pcbx
Unit Price$0.33360
Ext.Price$0.33360
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.33360 | $0.33360 |
| 10 | $0.29601 | $2.96010 |
| 50 | $0.26266 | $13.13300 |
| 100 | $0.22703 | $22.70300 |
| 500 | $0.19623 | $98.11500 |
| 1000 | $0.18729 | $187.29000 |
| 3000 | $0.17876 | $536.28000 |
| 5000 | $0.17062 | $853.10000 |
