| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 2 |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
| Current Rating (IEC) | 32 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 10 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 1206
Distributors
pcbx
Unit Price$0.56314
Ext.Price$0.56314
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.56314 | $0.56314 |
| 10 | $0.45802 | $4.58020 |
| 25 | $0.41032 | $10.25800 |
| 50 | $0.36759 | $18.37950 |
| 100 | $0.32932 | $32.93200 |
| 300 | $0.31295 | $93.88500 |
| 500 | $0.29740 | $148.70000 |
| 1000 | $0.28072 | $280.72000 |
