| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Green |
| Number of Positions | 3 |
| Pitch | 7.62 mm |
| Current Rating | 30 A |
| Voltage Rating | 300 V |
| Voltage Rating (IEC) | 630 V |
| Current Rating (IEC) | 30 A |
| Termination | Copper Alloy |
| Packaging | Bag |
| RoHS | Compliant |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 10 AWG |
| Connection Method | Screw |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
Stock: 522
Distributors
pcbx
Unit Price$0.68256
Ext.Price$0.68256
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.68256 | $0.68256 |
| 10 | $0.55392 | $5.53920 |
| 25 | $0.50163 | $12.54075 |
| 50 | $0.45427 | $22.71350 |
| 100 | $0.41138 | $41.13800 |
| 300 | $0.38038 | $114.11400 |
| 500 | $0.35172 | $175.86000 |
