| Parameter | Value |
|---|---|
| Color | Gray |
| Number of Positions | 2 |
| Current Rating | 15 A |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 300 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Current Rating (IEC) | 17.5 A |
| Voltage Rating (IEC) | 500 V |
| Wire Gauge Range | 26 AWG to 14 AWG |
| Connection Method | Push-In |
| Termination | Push In, Spring |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.20710
Ext.Price$0.20710
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.20710 | $0.20710 |
