| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Spring Clamp |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Box |
| Voltage Rating | 600 V |
| RoHS | Compliant |
| Pitch | 8.2 mm |
| Current Rating | 40 A |
| Color | Gray |
| Number of Positions | 2 |
| Connection Method | Push-In |
| Wire Gauge Range | 20 AWG to 8 AWG |
| Current Rating (IEC) | 41 A |
| Voltage Rating (IEC) | 1 kV |
Stock: 41
Distributors
pcbx
Unit Price$0.52810
Ext.Price$0.52810
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.52810 | $0.52810 |
