| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 80 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 25 mA |
| Forward Voltage | 1.8 V to 2.4 V |
| Illumination Color | Red |
| Lens Style | Clear, Dome |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 625 nm |
Stock: 729
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06624
Ext.Price$0.06624
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06624 | $0.06624 |
| 10 | $0.03312 | $0.33120 |
| 50 | $0.02974 | $1.48700 |
| 100 | $0.02670 | $2.67000 |
| 500 | $0.02397 | $11.98500 |
| 1000 | $0.02153 | $21.53000 |
| 3000 | $0.02000 | $60.00000 |
| 5000 | $0.01858 | $92.90000 |
| 10000 | $0.01725 | $172.50000 |
