

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 90 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Forward Current | 65 mA |
| Forward Voltage | 1.2 V |
| Illumination Color | Infrared |
| Lens Style | Clear, Rectangular |
| Lens Transparency | Water Clear |
| Lens Color | Colorless |
| Dominant Wavelength/CCT (K) | 940 nm |
Stock: 575
Distributors
pcbx
Unit Price$0.09562
Ext.Price$0.09562
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.09562 | $0.09562 |
| 10 | $0.04781 | $0.47810 |
| 50 | $0.04307 | $2.15350 |
| 100 | $0.03880 | $3.88000 |
| 500 | $0.03438 | $17.19000 |
| 1000 | $0.03046 | $30.46000 |
| 3000 | $0.02682 | $80.46000 |
| 5000 | $0.02362 | $118.10000 |
