ECG2GM120G20OTBO
Manufacturer:
Yunxing
Mfr.Part #:
ECG2GM120G20OTBO
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,10.00mm×20.00mm Through Hole 12 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Capacitance12 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating400 V
Life (Hours)8000 Hours
Diameter10 mm
Lead Pitch5 mm
PackagingBulk
Height - Seated (Max)20 mm
Ripple Current @ High Frequency265 mA @ 100 kHz