ECG2GM3R3E12OTBO
Manufacturer:
Yunxing
Mfr.Part #:
ECG2GM3R3E12OTBO
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,6.30mm×12.00mm Through Hole 3.3 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Capacitance3.3 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating400 V
Life (Hours)8000 Hours
Diameter6.3 mm
Lead Pitch2.5 mm
PackagingReel
Height - Seated (Max)12 mm
Ripple Current @ High Frequency85 mA @ 100 kHz