ECH2GM5R6F12OTZO
Mfr.Part #:
ECH2GM5R6F12OTZO
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors Radial,8.00mm×12.00mm Through Hole 5.6 µF 20 % 400 V
ParameterValue
Tolerance20 %
Max Operating Temperature105 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Capacitance5.6 µF
RoHSCompliant
Voltage Rating400 V
Diameter8 mm
PackagingBulk
Height - Seated (Max)12 mm