
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.51 mm |
| Width | 6.5 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Height | 3.3 mm |
| Packaging | Reel |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Type | Single Phase |
| Number of Elements | 1 |
| Forward Voltage | 1.05 V |
| Reverse Recovery Time | 50 ns |
| Average Rectified Current | 1 A |
| Max Reverse Leakage Current | 5 µA |
| Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) | 50 V |
| Element Configuration | Single |
| Max Surge Current | 50 A |
| Reverse Voltage | 50 V |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50 A |
| Reverse Current | 5 µA |
| Schedule B | 8541100080 |
Stock: 1151
Distributors
pcbx
Unit Price$1.12680
Ext.Price$1.12680
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.12680 | $1.12680 |
| 10 | $0.71301 | $7.13010 |
| 25 | $0.62547 | $15.63675 |
| 50 | $0.54868 | $27.43400 |
| 100 | $0.48133 | $48.13300 |
| 300 | $0.42792 | $128.37600 |
| 500 | $0.38044 | $190.22000 |
| 1000 | $0.28384 | $283.84000 |
