


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 10 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.5 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 4 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 0.14 % |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 25 V |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| Voltage | 25 V |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dielectric Material | Aluminium |
| Lead Length | 1.8 mm |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 30 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 24 mA @ 120 Hz |
Stock: 12853
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.08720 | $0.87200 |
| 50 | $0.08191 | $4.09550 |
| 100 | $0.07694 | $7.69400 |
| 500 | $0.05882 | $29.41000 |
| 1000 | $0.05318 | $53.18000 |
| 3000 | $0.04735 | $142.05000 |
| 5000 | $0.04216 | $210.80000 |
| 10000 | $0.03753 | $375.30000 |
