
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 28 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.64 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 5 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 3 µA |
| Dissipation Factor | 14 % |
| Height | 5.4 mm |
| Voltage Rating | 25 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Ripple Current @ Low Frequency | 28 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 35 mA @ 10 kHz |
| Packaging | Reel |
Stock: 3582
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.09746 | $0.97460 |
| 50 | $0.09174 | $4.58700 |
| 100 | $0.08635 | $8.63500 |
| 500 | $0.06694 | $33.47000 |
| 1000 | $0.06010 | $60.10000 |
| 3000 | $0.05345 | $160.35000 |
| 5000 | $0.04753 | $237.65000 |
| 10000 | $0.04257 | $425.70000 |
