


| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 10 µF |
| Voltage Rating (DC) | 50 V |
| Tolerance | 20 % |
| Life (Hours) | 2000 Hours |
| Ripple Current | 35 mA |
| Height - Seated (Max) | 5.64 mm |
| Length | 5.4 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Diameter | 6.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Leakage Current | 5 µA |
| Dissipation Factor | 12 % |
| Height | 5.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Polar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Ripple Current (AC) | 35 mA |
| Schedule B | 8532220020 |
| Ripple Current @ High Frequency | 43.75 mA @ 10 kHz |
| Ripple Current @ Low Frequency | 35 mA @ 120 Hz |
Stock: 6343
Distributors
pcbx
Unit Price$0.25050
Ext.Price$0.25050
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.25050 | $0.25050 |
| 10 | $0.11200 | $1.12000 |
| 50 | $0.10539 | $5.26950 |
| 100 | $0.09917 | $9.91700 |
| 500 | $0.07694 | $38.47000 |
| 1000 | $0.06070 | $60.70000 |
| 3000 | $0.05515 | $165.45000 |
| 5000 | $0.05010 | $250.50000 |
| 10000 | $0.04942 | $494.20000 |
