EDK106M050A9GAA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
EDK106M050A9GAA
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.60mmL×7.80mmW SMD/SMT 10 µF 20 % 50 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Voltage Rating (DC)50 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current35 mA
Height - Seated (Max)5.64 mm
Length5.4 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Leakage Current5 µA
Dissipation Factor12 %
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating50 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
REACH SVHCNo SVHC
Ripple Current (AC)35 mA
Schedule B8532220020
Ripple Current @ High Frequency43.75 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency35 mA @ 120 Hz