EDK106M063A9GAA
Manufacturer:
KEMET
Mfr.Part #:
EDK106M063A9GAA
Datasheet:
Description:
Aluminum Electrolytic Capacitors 6.60mmL×6.60mmW SMD/SMT 10 µF 20 % 63 V
ParameterValue
Capacitance10 µF
Voltage Rating (DC)63 V
Tolerance20 %
Life (Hours)2000 Hours
Ripple Current20 mA
Height - Seated (Max)5.5 mm
Length5.5 mm
TerminationSMD/SMT
Diameter6.3 mm
Max Operating Temperature85 °C
Min Operating Temperature-40 °C
Height5.4 mm
PackagingReel
Voltage Rating63 V
Radiation HardeningNo
RoHSCompliant
PolarityPolar
REACH SVHCNo SVHC
Ripple Current (AC)20 mA
Schedule B8532220020
Ripple Current @ High Frequency25 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency20 mA @ 120 Hz